MARCH 2017 | SWIMMING
Winter Awards Winners 2017
Front Row - Hunter Smith - Men's Coach's Award; Emily Axtell - Ladies Most Dedicated; Kennedy Logan - Ladies Coach's Award

Back Row - Worth Walker - Men's Breakout Swimmer; Jacob Johnson - Men's Most Dedicated

Not Pictured: Mary Walker - Ladies Breakout Swimmer




FEBRUARY 2017 | SWIMMING
Gaston County Swimming/Diving State Meet Qualifiers — Women - 200 Yard Medley Relay

South Point (Brittany Franks, Rachel Henninger, Mary Walker, Allison Blanchard): 1:59.51, 7th

Women – 200 Yard Freestyle Relay

South Point (Rachel Hennigner, Brittany Franks, Mary Walker, Allison Blanchard): 1:48.37, 7th



JANUARY 2017 | SWIMMING

Swimmers compete in Conference Meet — Girls swimmer of the year: Myers Stewart, Forestview

¦ Boys swimmer of the year: Chase Jones, East Gaston

¦ Girls coach of the year: Amanda Rutherford, Forestview

¦ Boys coach of the year: Roger Hawkins, East Gaston Winners in each event:

¦ Girls 200 medley: Lake Norman Charter, 1:57.04.*

¦ Boys 200 medley: Lake Norman Charter, 1:51.64

¦ Girls 200 free: Caroline MacFee, Lake Norman Charter, 2:11.54.

¦ Boys 200 free: Cade O’Connell, Lake Norman Charter, 1:57.94

¦ Girls 200 IM: Riggan Ayscue, Lake Norman Charter, 2:16.01

¦ Boys 200 IM: Austin Hughes, North Gaston, 2:18.66

¦ Girls 50 free: Alicia Hutchins, North Gaston, 25.50.*

¦ Boys 50 free: Joey Fieno, Lake Norman Charter, 25.01.

¦ Girls 100 fly: Mattie Luther, Lake Norman Charter, 1:03.56

¦ Boys 100 fly: Lucas Harmon, Ashbrook, 59.36

¦ Girls 100 free: Kara Jones, Lake Norman Charter, 59.32

¦ Boys 100 free: Brian Hack, Lake Norman Charter, 54.36

¦ Girls 500 free: Camryn Carte, Lake Norman Charter, 6:11.93

¦ Boys 500 free: Will Anderson, North Gaston, 5:01.89

¦ Girls 200 free relay: Lake Norman Charter, 1:50.43

¦ Boys 200 free relay: North Gaston, 1:38.78

¦ Girls 100 back: Anna Rubel, Lake Norman Charter, 1:06.05

¦ Boys 100 back: Brian Hack, Lake Norman Charter, 1:01.14

¦ Girls 100 breast: Riggan Ayscue, Lake Norman Charter, 1:08.21

¦ Boys 100 breast: Will Anderson, North Gaston, 1:04.98

¦ Girls 400 free relay: Lake Norman Charter, 3:59.03

¦ Boys 400 free relay: Lake Norman Charter, 3:45.37


DECEMBER 2016 | SWIMMING

Swimmers compete at Belmont Y - 12/7/16 — The Belmont Y hosted a number of teams including South Point's swimmers in a recent meet.

Click here for results of the meet.

NOVEMBER 2016 | SWIMMING

Swimmers compete at Belmont Y - 11/28/16 — The Belmont Y hosted a number of teams including South Point's swimmers in a recent meet.

Click here for results of the meet.

NOVEMBER 2016 | SWIMMING

Swimmers compete at Belmont Y — The Belmont Y hosted a number of teams including South Point's swimmers in a recent meet.

Click here for pictures of the meet.


Schedule

Roster

Coaching Staff

STATE CHAMPIONS

MaryEllen Targonski - 3A State Champion – 1-meter diving – 2013


MaryEllen Targonski - 3A State Champion – 1-meter diving – 2014


Boys Team - Conference Champions
2011-2012


M Swimming


W Swimming


2017 | Big Red Booster Club Website | Contact Us Webmaster